Најстарија мапа света на таблици из Сипара

ПОДЕЛИТЕ
„Једна оштећена таблица нађена 1800. године на локалитету Сипар у Ираку представља, како кажу, тренутно најстарију записану мапу на свету (изузимајући северно јакутске и друге шаманске приказе локалних мапа звезданог неба на обредним одорама пореклом из дубоке митске прошлости настанка скитских родова и племена средње и северне Азије – прим. прев.).
Вавилон

Вавилонска Карта света; фото: Википедија (Osama Shukir Muhammed Amin FRCP(Glasg))

Таблица из Сипара је свету представљена тек 1899. године и садржи мапу месопотамског света са градом Вавилоном приказаном у центру. Вавилон на мапи окружују 2 концентрична круга која представљају океан на њиховом језику називан „горком водом“ или „сланим морем.“ На мапи су обележени Вавилон, Асирија и Елам. На цртежу се виде детаљи мапе и кључеви – ознаке сваког елемента.

Графичка реконструкција вавилонске мапе света, Фото: Википедија

1.“Планина“ (Акадски: шá-ду-ú)
2. „Град“ (Акадски: уру)
3. Урарту (Акадски: ú-ра-áш-ту)
4. Асирија (Акадски: кураш+шурки)
5. Дер (Акадски: дēр)
6. Непознато
7. Мочвара (Акадски: ап-па-ру)
8. Елам (Акадски: шуша)
9. Канал (Акадски: бит-qу)
10. Бит Јакин (Акадски: бῑт-иа-᾿-ки-ну)
11. „Град“ (Акадски: уру)
12. Хабан (Акадски: ха-аб-бан)
13. Вавилон (Акадски: тин-тирки), раздељен реком Еуфрат
14 – 17 . Океан (слана вода, Акадски: идмар-ра-тум)
18- 22 . Митолошки објекти

Центар диска представља вавилонски свет окружен „сланом водом“ океана [14-17]. Сам Вавилон је приказан четвроугаоно [13] баш ка северу од рупе у центру диска, а подељен је још једним правоугаоником који представља Еуфрат.

Реклама

Као што постоји 7 острва насликаних на спољњем делу приказа на мапи , ту су и 7 градова приказаних са седам тачака уцртаних у мале кругове уздуж спољњег обода диска: [4] је Ашур (Асирија); [5] је Дер; [8] је Суса, главни град Еламита, који би требало да је уцртан са десна, а не испод града Вавилона; [10] је халдејски град Бит Yакин; [12] је Хабан (град народа Касита ). [2] и [11] нису растумачени ни пронађени, па су и даље непознати, а означени текстуално само речју ‘град’.

Северно од Вавилона је „планинска“ област [1]. Између ознаке [2] и Ашура је Урарту [3], древна земља која се простирала у области око језера Ван, Севан, Урмије и гора Јерменије. [6] ознаку не можемо ратумачити због оштећења. Еуфрат је приказан како тече у мочвару која се налазила на југу Месопотамије [7] представљајући спој у воденим пут [9], што представља хипотезу да је можда у питању древни изглед модерног Шат-ал-Араба. [23-25] немају натписе .

Много комплексније мапе су нађене у локалитетима тог доба по територији модерне Грчке (и Балкана – прим. прев.).”

(превод© Катарина Крстић)

Извор: Archaeological cultures – culturas arqueologicas

Види и: Википедија

Сродни чланци:

Палиндроми у именима сумерско-вавилонских божанстава
Древна предвиђања и прорицања помоћу палиндрома

Наше објаве можете пратити на страници Palindromary и на ВКонтакте, Телеграм, Whatsapp, X, Линкедин, и фејсбук страницама Краткословље и Свет палиндрома

Поделите


Реклама

Оставите одговор

Discover more from РАСЕН

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading