Један споменик за четири вере, погинулим ратницима 1912-1918
“ Спомен костурница погинулим ратницима 1912 – 1918 “ или “ Споменик ратницима четири вере “ на чачанском гробљу је спомен костурница подигнута 23. септембра 1934. године ратницима погинулим током Балканских ратова и Првог светског рата. На споменику се налазе обележја све четири верске конфесије: православне, католичке, исламске и јеврејске. Овај споменик је јединствен у свету и налази се под заштитом државе!
Погинули учесници рата су у први мах били сахрањивани на два места у Чачку. Срби су били сахрањивани на војничком гробљу док су други учесници на тзв. Швабском гробљу које се налази близу болнице. На овом месту се налазила плоча са уклесаним натписом “ Умро је сваки за своју отаџбину “ . Женска секција “ Удружења резервних официра и ратника “ која води бригу о знаменитим споменицима је уложила највећи напор да пронађе настрадале у ратовима у периоду 1912 – 1918 на територији града Чачка а потом да посмртне остатке пренесе у јединствену гробницу.
У спомен костурници почива 914 војника из 15 данашњих држава. Од тога 615 ратника је било из чачанског краја а 95 из рудничког и других округа у Србији. У костурници су сахрањена 262 војника Централних сила, 65 из Чешке, 61 из Угарске, 33 из Аустрије, 14 из Словеније, 20 из Хрватске. 19 из БиХ, 9 из Војводине и 26 из Немачке, Бугарске, Италије, Моравске, Галиције и Буковине док њих 15 има непознато порекло. Сахрањивање је завршено 5. августа 1934. године а споменик је откривен исте године 23. септембра. Споменик је открио краљев изасланик Оскар Часка уз представнике Енглеске, Италије, Француске, Немачке, Белгије, Бугарске, Румуније и Турске.
На све четири стране споменика се налази по једно верско обележје. У Другом светском рату, кад су Немци заузели Чачак, тражили су да се са споменика уклоне Давидова звезда и полумесец. Тако оскрнављен, споменик је био пуних 66 година. Поново је обновљен 2007. године а исте године је уз присуство верских и политичких представника откривен и презентован јавности.
извор Википедија
Марија Ђорђевић,
Сродни чланци:
Чачански музеј чува једини грб династије Обреновић
Степа Степановић – легенда у легендама
Манастири Овчарско-кабларске клисуре – Српска Света гора
Наше објаве можете пратити на ВКонтакте, Телеграм, Whatsapp, X и Линкедин страници, као и на фејсбук страницама Расен, Краткословље, Сатирање и Свет палиндрома
Preskočili ste bitan detalj a to je da je Čačku darovano groblje od strane porodice Kren iz Beča koja se nastanila udajom u Čačak. Groblje je darovano pod jednim uslovom a to je da bude otvoreno za sve konfesije i vere i zato niko nije mogao da ima ništa protiv.
Знам ко су били Јаков и Фердинанд Крен. Знам да су мењали Чачак на најбољи могући начин. Садашњи хотел „Београд“, „Соколана“, данашња Економска школа као и Гимназија у Чачку су његове задужбине. Такође, прва ботаничка башта у Чачку је била на месту „Баш“ баште где се налази пролаз са њиховим именом. Нисам знала да је гробље њихова заоставштина. И да, мислим да су браћа Крен из Чешке.
Ne,porodica je iz Beca, tj iz Tirola. Sadasnji naslednici su porodice Spasic, Stankovic, Maslovaric, Bokarev….