Тежак Петра Кочића
Своју цртицу „Тежак“ Кочић је објавио у првом броју бањалучке Отаџбине, 1907. и због ње одмах дошао у сукоб с властима и осуђен.
Своју цртицу „Тежак“ Кочић је објавио у првом броју бањалучке Отаџбине, 1907. и због ње одмах дошао у сукоб с властима и осуђен.
Око мене магла, свукуд, ледена, влажна магла! Мрак у души, мрак у срцу, мрак и недогледан јад и невоља на све стране!
Слово о уму: Наш ум да буде на небесима у гледању, на красотама рајским, у становима вечним, на анђеоским зборовима, у животу онде…
Вијекови пролазе, цареви се на Босни мијењају, а ми, кмети, проклетници и мученици, једнако робујемо и кметујемо.
Пјесма младости: Да ли је ово, друже, што ћу ти сад рећи била јава или сан, не знам. Али знам да се скоро догодило на једном планинском друму
Укочено, скамењено, величанствено дижу се јелике и оморике кроз ведру, насмијану свјетлост. Нешто су тужне, замишљене.