Драгиња Ружић – прва српска професионална глумица
Драгиња Ружић (Врањево, 2. октобар 1834. – Вуковар, 6. септембар 1905.) била је глумица Српског народног позоришта. Сматра се првом српском професионалном глумицом код нас.
Драгиња је рођена у Врањеву данашњем Новом Бечеју где је завршила основну школу. Била је ћерка Милице и Луке Поповића, свештеника по занимању. Била је једно од седморо деце у породици која је дала много позоришних радника.
Сви они су били чланови ансамбла новосадског Народног позоришта као и њен супруг Димитрије Ружић са којим је имала двоје деце.
Драгиња је прва отишла из своје породице да гради каријеру. Њена прва станица на том путу је било место Чанд у Румунији.
Први пут је заиграла 17. јула 1860. године у чувеном комаду „Ајдуци“ Јована Стерије Поповића у ком је тумачила лик Видосаве. Чланица Српског народног позоришта постаје 1861. године и у њему остаје све до своје смрти.
Поред овог позоришта, играла је и у Народном позоришту из Београда (1872-1873) као и Хрватском народном казалишту.
Драгиња је своје богате уметничке каријере играла различите улоге у добро познатим позоришним комадима. Најзначајније улоге су јој биле Фема „Покондирена тиква“, Султана „Зла жена“, Јелисавета „Марија Стјуарт“, Јевросима „Максим Црнојевић“… За своје глумачко стваралаштво награђена је „Сребрним ловоровим венцем“ које је Друштво СНП-а додељивало глумцима на обележавању уметничког рада. Ово признање се и данас чува у Позоришном музеју Војводине.
Познати композитор Исидор Бајић написао је за Драгињину последњу представу композицију „Опроштајни поздрав Драгињи Ружић“. У својој 64. години Драгиња се повлачи са позоришне сцене на којој је провела пуних 38 година. Пензионисана је 13. августа 1898. године.
Свој живот, ова истакнута уметница завршила је само седам година након свог пензионисања. Умрла је у Вуковару 6. септембра 1905. године у својој 71. години живота.
Њени посмртни остаци су пренети у Нови Сад, где почива заједно са својим супругом. Данас једна улица у Новом Саду носи име по овој истакнутој првакињи драме.
извор Википедија
За Расен: Марија Ђорђевић,
Сродни чланци:
Српска дива своме роду
Бранислав Нушић: „Свет“ о свету
Нушићева сатира не признаје хероје
Жанка Стокић: За комунисте народни непријатељ, за Нушића вечита инспирација
На Бадњи дан Косте Трифковића
Исидор Бајић – Српкиња
Наше објаве можете пратити на ВКонтакте, Телеграм, Whatsapp, X и Линкедин страници, као и на фејсбук страницама Расен, Краткословље, Сатирање и Свет палиндрома
Нешто не штима са датумом рођења-по том датуму и датуму смрти живела је
У реду су датуми рођења и смрти, него су ови биографски пребачени у двадесети век. Хвала вам!