У Русији пронађена фигурина венере из леденог доба

ПОДЕЛИТЕ
Приликом ископавања на археолошком налазишту Хотилово 2 у Брјанској области у Русији, археолози су пронашли женску фигурину тзв. “палеолитску венеру“ која је исклесана од слоноваче мамута из леденог доба, а чија се старост процјењује на око 23 000 година.
Палеолитска Венера

“Палеолитска Венера“ стара око 23 000 година пронађена у Брјанској области у Русији; фото: Фото: Институт археологии РАН/Александр Пахунов

Руски археолози пронашли су у подручју Брјанске области фигурину извајану од слоноваче мамута из леденог доба, која представља приказ женског тијела са наглашеним атрибутима што говори да се ради о приказу плодности или женском божанству. Наиме, ријеч је о “идеалној женској љепоти“ из каменог доба.

Хотилово 2 је археолошко налазиште горњег палеолита које се обично назива културно-историјском заједницом источног граветијена. Граветијен је култура израде каменог оруђа и култура млађег палеолита, која се везује за хомо сапијенс сапијенса. Назив је добила по Ла Гравету у Дордоњи. Датира се на период између 22 000 и 28 000 година старости. 

Карактеристични артефакти ове културе су мала сјечива и шиљци, коришћени углавном за лов на крупну дивљач, попут бизона, ирваса, мамута. Такође је карактеристична фигурина венере од камена, слоноваче, глине…

Реклама

Једна од најпрепознатљивијих карактеристика граветијена је присуство женских фигурина венере. Чувени локалитет је Вилендорф у Аустрији гдје је пронађена Вилендорфска венера.

Проналазак ове фигурине је била једна од најзначајнијих археолошких вијести протеклог мјесеца у Русији. Научној заједници представљен је на Међународној конференцији “Умјетност каменог доба: слике, знаци, контекст“ која је од 10 – 12. априла одржана у Санкт Петербургу.

Сања Бајић

Извори: runews, Риаbryansknovosti

Сродни чланци:

Неолитско насеље Баташево код Младеновца
Београд за време деспота Стефана Лазаревића – 3Д анимација
Свети београдски мученици Ермил и Стратоник
Тајна касноантичке гробнице у Брестовику код Гроцке
Ад Октавум – Треће велико утврђење у Београду;“
Како је богиња на трону постала илирска краљица
40 археолошких локалитета потопљено због подизања бране на Ђердапу
Праисторијске фигурице “Венера“

Наше објаве можете пратити на ВКонтакте, Телеграм, Whatsapp, X и Линкедин страници, као и на фејсбук страницама Расен, Краткословље, Сатирање и Свет палиндрома

Поделите


Реклама

Оставите одговор

Discover more from РАСЕН

Subscribe now to keep reading and get access to the full archive.

Continue reading