Мариборске новине „Стража“ 1919. о стварању заједничке државе СХС
Износимо мишљење из мариборских новина „Стража“, августа 1919. у вези стварања заједничке државе Срба, Хрвата и Словенаца. У њему је јасно речено у каквим су се условима 1918, налазиле Србија, са једне стране и словенски народи изашли из поражене Аустроугарске, са друге стране. Наглашена је улога Србије као спасиоца тих народа, што сасвим негира Јосип Видмар у свом интервју Нин-у, осамдесет година касније.
Мариборске новине „Стража“, августа 1919. године:
Бесмислена су сва говоркања да смо ми могли да прогласимо своју републику или нешто слично… Природно је да смо после распада Антанте, у тим земљама били непознати или смо чак важили за непријатеље…
Нисмо могли да прогласимо сопствену републику. Морали смо да се приклонимо Србији која је члан Антанте и у њој има приличан углед, или да трпимо да Антанта ради са нама, као са својим непријатељима, шта хоће. У том случају морали бисмо да вратимо Србији сву штету коју су наши војници направили…
При распаду Аустрије није више било питање да ли се неком Србија свиђа или не, морали смо да приђемо њој, да спасемо што се спасти може. Ми нисмо могли да постављамо никакве услове. Срби су имали реч и морамо рећи да су нас прихватили као несрећну браћу, иако су могли да нас прихвате као издајнике југословенског народа, јер смо се са Аустријом борили против Србије.“
Скоро осамдесет година касније (1988) Јосип Видмар ће изјавити за НИН:
„Уверен сам са смо ми, Словенци, економски искоришћавани и да због тога много трпи наша култура. Питање шта би било са Словенијом да није ушла у састав Југославије изгледа ми, наравно, не само изазивачко, већ исувише неразумљиво да бих се њиме бавио. Ушли смо и – баста.“
Извори: Др Чедомир Антић: „СРПСКА ИСТОРИЈА“, Београд, 2013, стр. 24-25
Јадовно, Српски лист, Новине Стража 30 – 10. август 1919. Новине Стража 31 – 17. август 1919. Новине Стража 32 – 24. август 1919. Новине Стража 33 – 30. август 1919.
Сродни чланци:
Злочини шуцкора у Босни 1908-1918
Југославизам у виђењу Јована Дучића
Прва српска тробојка на војној тврђави у Боки
Српско бродовље на мору јадранском (Ј. Ј. Змај)
Војвода је одбио пензију јер је била „превелика“
Душан Васиљев – Човек пева после рата (1920)
Наше објаве можете пратити на ВКонтакте, Телеграм, Whatsapp, X и Линкедин страници, као и на фејсбук страницама Расен, Краткословље, Сатирање и Свет палиндрома
Šta je bilo sa Slovencima u Austrijskoj Koruški,posle povlačenja Srpske vojske jer su Slovenci odlučili da ostanu u Austriji. Sećam se da su dobijali neka pisma bombe i ostajali slepi. Pa mi nije poznato da li postoje,imaju li parlament,akademiju,fakultete na Slovenačkom idr. I da li su pucali Srpskoj deci u potiljak da bi se osamostaliti.